Tel: 0532 720 0474
İşitsel Algı Gelişimi

DR. GUY BERARD

DR. GUY BERARD

1-large

Fransız asıllı Dr. Guy Berard tıp hayatına cerrah olarak başlamasına karşın daha sonra kulak-burun-boğaz uzmanlığını tercih etti ve bugün dünyada dev bir konsantrasyon yöntemi olarak tanınan yöntemini inşa etmeye başladı. Dr. Berard’ın ilk 5 yıllık çalışmasını takip eden yıllarda yaptığı klinik çalışmalar, denemeler ve tecrübelerden sonra yöntemi bugün, 1960′dan bu yana dünyaya hizmet vermektedir.
www.drguyberard.com
Uzun yıllar Fransa ile ABD arasında çalışmalarını sürdürürken, Autism Resarch Institute başkanı Dr. Bernard Rimland www.autism.com tarafından Berard Yöntemine AİT unvanı verilmiştir. Ondan sonra Berard AİT Yöntemi olarak tanınmıştır. AİT’nin açılımı Auditory Integration Training (İşitsel Algı Yöntemi) demektir.
G. Berard, bugün dünyaca tanınan ve bilimsel çalışmaların yapıldığını gösteren rapor sonuçlarına dayanarak ve de bir kulak-burun-boğaz doktoru olarak, yönteminin felsefesinin temellerini aşağıda belirler.

  • Davranışlardaki olumlu değişmeler işitmenin dinlemeye dönmesi ile olur.

  • Konsantrasyon ve algının yükselmesi için işitme dinleme’ye döndürülmelidir.

  • Dış dünyayı nasıl algıladığımız, sesleri nasıl algıladığımıza bağlıdır. Bu yüzden sesi işlediğimiz ve süzdüğümüz zaman algımız da değişir.

  • Öğrenmede sağ kulak baskın olmalıdır. Sağ ve sol kulak aynı derecede baskın da olabilir. Öğrenme kulağı sağ kulaktır ve bu yüzden Berard AIT Yöntemi sağ kulağı eğitir.

 

Berard 98 yıllık yaşamında kendi kulak çınlama sorununu ve  çocuklarının öğrenme güçlüğüne çare ararken bulduğu ve geliştirdiği ve kendi adıyla anılan Berard Metodu, Berard’ın daha sağlığında dünyanın her bir    köşesinde  binlerce kişiye yardım etmiş olup, vefatından sonra da  yüzbinlerce kişiye yardımcı olmaya devam etmektedir. Kulak çınlaması ve bugün disleksi dediğimiz öğrenme güçlüğü ile başlayan bu çalışmalar       günümüzde konsantrasyon ve dikkatin uç derecede gerekli olduğu her alanda kullanılmaktadır. Okula başlayacak olan ya da özel eğitim alan çocuklardan başlayarak, sporda, sanatta ve iş hayatında hedefi keskin     olan tüm kişiler yararlanmaktadır. Konuşma gecikmesi ve kekemelik durumlarında konuşma eğitimi öncesi bir ön eğitim olarak önemli bir yeri vardır.  İsim ve yüz hafızası zayıflamaya başlayan ya  da       unutkanlıklardan şikayet eden kişiler bu sorunlarla eğitim sonrası başa çıkabilmektedir. Stres yaşamında olduğu halde stresle baş edebilme yeteneğini Berard eğitiminden sonra devreye sokmaktadır.

Dünyaya  böyle bir eğitimi hediye eden ve 98 yaşına kadar yaşayan Guy Berard kendi sağlıklı yaşamını her yıl kendine uyguladığı ‘Berard AIT’ seanslarına borçlu olduğunu söylemiştir.